Výživa

 

Jak často krmíme :

4 - 8 týdnů 5 - 6 x denně 

8 - 16 týdnů 4 - 5 x denně 

4 - 6 měsíců 3 - 4 x denně 

6 - 12 měsíců 2 - 3 x denně 

od jednoho roku 1 - 2 x denně 

 

 

Co ano a co ne:

 

Ještě než nám páníci začnou vařit dobroty, ať si přečtou toto:

 

Tohle nám může ublížit:

 

Hroznové víno

Větší množství hroznového vína může vést k poškození ledvin. Jedovaté jsou především rozinky, které obsahují v koncentrovaném množství látku ochratoxin A, která je pro čtyřnožce jedovatá.

 

Čokoláda

Pro lidi pochoutka, ale psům škodí. Platí, že čím tmavší čokoláda, tím je pro psa jedovatější. Problémovou látkou je tu theobromin, který způsobuje u psů křeče a zvracení.

 

Oříšky

Vlašské a makadamové ořechy jsou pro mazlíky skutečně toxické. První příznaky otravy se projeví už během 12 hodin. Zvíře ztrácí schopnost pohybovat se, zvrací, má zvýšenou teplotu, je unavené a buší mu srdce. Pokud pes sní čokoládu s ořechy, mohou být symptomy ještě mnohem horší. Přestanou mu například fungovat ledviny, což samozřejmě vede k úmrtí.
 

 

Syrové vepřové maso

Může u zvířat vyvolat tzv. Aujezskyho chorobu (nepravá vzteklina) – postihuje nervovou soustavu, může být smrtelná. Typickými příznaky jsou   ochrnutí, křeče a agresivní chování.

 

Česnek a cibule

Mohou vést k chudokrevnosti a otravě. Hlízy totiž obsahují látku, která narušuje krevní destičky psů. Zničené buňky mohou ucpat ledvinové  kanálky.

                            

Syrová vejce

I pro psy mohou být škodlivé zárodky salmonely nebo viry obsažené ve vejci. Navíc syrová vejce na sebe vážou vitamin biotin, a mohou tak vyvolat těžká poškození kůže.

 

Mléko

Psi neumějí odbourávat v mléku obsažený mléčný cukr (laktózu), což u nich způsobuje průjmovitá onemocnění.

 

Syrové rybí maso

Obsahuje thiaminázu, enzym, který u psů narušuje vitamin B1. Napadá centrální nervovou soustavu a může zapříčinit poruchy v chování.

 

Avokádo

Určité druhy avokáda obsahují látku persin. U psů může způsobovat těžké dýchací potíže a poškodit srdce.

 

A co jíst smíme ?

Dobrůtky pro domácího mazlíčka

Pro doplnění ještě několik pochoutek, které vašim chlupatým kamarádům dát můžete. Ovšem vždy je lepší poradit se s veterinářem, protože některá zvířata jsou na různé věci jinak citlivá. Je dobré si pamatovat, že různé pochoutky, které svému mazlíčkovi podstrojujete, by měly představovat maximálně 5 – 10 % jejich denního kalorického příjmu. Je to prostě stejné jako s lidmi. Ti také mohou jíst spoustu věcí, ovšem nic se nesmí přehánět. Kousek bůčku jednou za čas nikomu rozhodně neuškodí, kilo každý den ho ovšem velmi brzy spolehlivě zabije.


Libové maso
Některá vařená libová masa mohou být velmi dobrým zpestřením jídelníčku vašeho chlupáče. Příliš tučná masa, kuřecí kůže a tučné odkrojky od vašeho steaku se ale nedoporučují. Jejich požívání může zvířatům způsobit žaludeční a trávicí problémy. Nikdy také nedávejte svému miláčkovi maso s kostí. Zvíře hltá a kost klidně spolkne, aniž by o ní vědělo, a může se udusit.


Ovoce a zelenina
Zelenina jako mrkev, zelené fazole, okurka a cuketa jsou pro vašeho mazlíčka v pořádku, stejně jako jablečné, pomerančové, banánové a melounové odřezky. Nezapomeňte ovšem vše vypeckovat a vyndat semínka. Ta totiž zvířátkům nesvědčí.


Pečené brambory
Obyčejné pečené brambory můžete svému mazlíkovi dopřát, ovšem dejte pozor, jak jsou upravené. Nezralé brambory a rostliny brambor jsou jedovaté.


Chléb
Normální chléb je v pořádku, jen je potřeba dávat pozor, aby do něj nebyly přidány ořechy nebo rozinky, ty mohou být pro zvířátko smrtelně nebezpečné.


Rýže a těstoviny
Bílá rýže či těstoviny uvařené v obyčejné vodě a bez soli jíst zvířátko může. Někteří veterináři dokonce doporučují rýži s vařeným kuřetem jako vhodnou dietu při zvířecích střevních problémech. Nezapomeňte však, že takto připravenou dietní potravu pro vašeho mazlíčka je třeba nesolit.